gintergrass

Co lepsze – trawa z rolki czy siana?

To pytanie zadaje sobie większość posiadaczy choćby najmniejszego ogródka czy innej przydomowej części wypoczynkowej. Coraz częściej zaczynamy o nim rozmyślać szczególnie teraz – na początku wiosny. Jednak nie jest to taka łatwa i oczywista sprawa. Niemniej w dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytanie, przedstawić podstawowe wady i zalety każdej z traw oraz doradzić na co zdecydować się w konkretnych przypadkach.

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny wielu z nas zaczyna myśleć o corocznych pracach w ogrodzie. Każdy zapalony miłośnik pięknego, zielonego trawnika zaczyna się również zastanawiać jaki trawnik wybrać w tym roku – tradycyjny siany czy wygodny, z rolki? Jest to coraz częstszy dylemat dla posiadaczy zielonych terenów wokół domu tym bardziej, że trawa z rolki jest coraz łatwiej dostępna. Przeanalizujmy najpierw podstawowe zalety i wady każdej z traw.

Plusy i minusy

Zalety trawy sianej:

– ogólnie dostępna

– niska cena

– łatwa do zasiania

– mieszanka nasion samoczynnie dostosowuje się do danych warunków zewnętrznych

Wady trawy sianej:

– długotrwały proces

– ryzyko nierównomiernego wschodu trawy

– możliwość występowania chwastów

– brak/niewystarczający sprzęt do odpowiedniej pielęgnacji trawnika

– więcej uwagi/czasu właściciela

– na pochyłych terenach istnieje możliwość spłukiwania nasion

– wysiewać najlepiej wiosną (maj) lub jesienią (sierpień, wrzesień)

Zalety trawy z rolki:

– oszczędność czasu

– wygoda właściciela/mniej uwagi właściciela

– idealnie równy, gęsty i zielony trawnik (co bardzo trudno uzyskać podczas samodzielnego wysiewania trawy)

– nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy wiedzy

– gwarancja przyjęcia się do dobrze przygotowanego podłoża (i przy odpowiedniej pielęgnacji)

– nadaje się na tereny pochyłe

– można zakładać cały okres wegetacyjny (od maja do listopada)

Wady trawy z rolki:

– cena

– możliwość występowania problemów z zakorzenieniem w miejscach zacienionych

– waga rolek podczas rozkładania może być uciążliwa

trawa z rolki gintergrass

 

Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Jak często bywa, odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Jakich?

budżet – bardzo często jest to czynnik, który ogranicza nas w dużym zakresie. Nie ma się co oszukiwać – założenie trawy z roli jest nieco droższe niż tradycyjne wysianie, ale efekt końcowy jest nie tylko szybszy, ale również lepszy. Wyhodowanie gęstej, pięknej trawy nie jest takie proste, ponieważ potrzebuje ona odpowiedniej pielęgnacji i jednolitych warunków, które trudno samemu osiągnąć z różnych względów (np. różne warunki glebowe). Jeśli dana osoba jest ogrodowym amatorem, warto zaufać profesjonalistom, ponieważ w przypadku nieprawidłowego przygotowania podłoża, wysiania czy pielęgnacji nasion istnieje ryzyko nieprzyjęcia się danej trawy, a co za tym idzie – koszty związane z ogrodem podwoją się;

potrzeby – należy zadać sobie kilka pytań: Gdzie trawa będzie znajdować się – w obrębie domu czy gdzieś dalej? Jaki obszar jest przeznaczony na trawę? Czy jesteśmy ograniczeni czasowo? Czy mamy odpowiedni sprzęt/wiedzę do samodzielnego siania trawy? W skrócie – im bliżej domu, mniej czasu, mniej sprzętu/wiedzy i mniejszy obszar do zagospodarowania, tym bardziej warto zdecydować się na trawę z rolki;

warunki – niezależnie na którą trawę zdecydujemy się, pod każdą należy odpowiednio przygotować podłoże. Jak to zrobić? – odsyłamy do osobnego wpisu. Są też konkretne miejsca, w których lepiej sprawdzi się trawa siana (obszary zacienione) lub trawa z rolki (pochyłe skarpy).

A więc jaką trawę wybrać?

Już wstępne porównanie plusów i minusów obydwu rodzajów trawy powinno pomóc podjąć nam decyzję. Trawa z rolki jest nie tylko wygodna i szybka, ale dzięki długotrwałej pielęgnacji jest ona idealnie gęsta i zielona, a system korzeniowy zwarty. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę nasze możliwości, ale również potrzeby i warunki, w jakich chcemy mieć piękną, zieloną trawę. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto zainwestować w wysokiej jakości produkt. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że ogólna dostępność nasion do wysiania nie zawsze idzie z wysoką jakością, a dobrze zadbać o nią, jeśli decydujemy się na produkt wieloletni.

Jednak bez względu na to, którą opcję wybierzemy, każdą trawę należy prawidłowo pielęgnować i do każdej należy odpowiednio przygotować podłoże.

Jeśli masz pytania, napisz do nas!

Inne wpisy

Newsletter

Don’t hesitate to get new information, tips & insight about gardening & lawn care.