gintergrass

Jak przygotować ziemię pod trawę z rolki?

Wiosną wielu z nas postanawia uporządkować swój ogródek, a nawet nieco zmienić. W tym roku postawiłeś na trawę z rolki? Świetny wybór! Jednak odpowiednie przygotowanie gruntu to pierwszy krok do pięknego trawnika. Sprawdź, co my polecamy zrobić na początku przygody z trawą z rolki.

Jak zabrać się za przygotowanie gruntu pod trawę z rolki?

Klienci często pytają nas, ile dni przed planowanym zakładaniem trawnika z rolki najlepiej przygotować grunt. Przede wszystkim nie możemy wykonać tej czynności zbyt wcześnie. Dlaczego? Jeśli nieco pospieszymy się, nasza cała praca może pójść na marne (czego oczywiście nie chcemy). Niestety chwasty występują prawie zawsze i wszędzie, dlatego mogą się one pojawić i na naszym przygotowanym gruncie. Gdy te niekoniecznie pożądane rośliny wykiełkują na ziemi pod planowaną trawą z rolki, nie pozostaje nam nim innego jak ponowne usunięcie ich. Jaki z tego wniosek? Jeśli nie chcemy dodatkowej pracy, przygotujmy ziemię kilka dni przed planowanym zakładaniem trawy. To w zupełności wystarczy.

Jaką ziemię wybrać pod trawę z rolki?

Ziemia to kolejna kwestia, o którą dopytują nasi klienci. Trawa z rolki nie jest wymagająca i tak naprawdę nie potrzebuje specjalnej mieszanki ziem. Jeśli na przygotowanym terenie nie występuje sama glina lub piasek, nie musisz zaopatrywać się w dodatkową ziemię. Jeśli jednak potrzebujesz kilku ton do wyrównania poziomu, my polecamy wybrać czarnoziem przesiany. Powód jest bardzo prosty – taka ziemia pozbawiona jest np. kamieni, przez co oszczędzamy nasz czas na niepotrzebne wygrabianie różnych zanieczyszczeń. Ale pamiętaj – gleba nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wyglądzie trawnika. Kondycja trawy w dużej mierze zależy od dostępności wody oraz pielęgnacji, dlatego o wiele ważniejsze jest regularne i obfite podlewanie. Jeśli nie posiadamy systemu nawadniania, wtedy najlepiej wybrać ziemię, która dobrze zatrzymuje w sobie wodę. Będzie to na przykład czarnoziem z domieszką torfu.

Od czego zaczynamy?

Podstawowe pytanie brzmi czy wymieniamy stary trawnik czy budujemy go całkowicie od nowa. W pierwszym przypadku najpierw musimy usunąć starą trawę. Jeśli rolowany trawnik planujesz położyć w miejscu, gdzie nie było wcześniej trawy, punkt ten pomijasz.

Kolejny etap punkt to oczyszczenie gruntu z zanieczyszczeń. Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim kamienie, chwasty oraz pozostałości po starym trawniku w postaci korzeni. Krok następny to wyrównanie płaszczyzny gleby 4 centymetry poniżej docelowej wysokości trawnika lub obrzeży (jeśli takowe występują). Dlaczego 4 centymetry? 2 centymetry to grubość uciętej darni, a kolejne 2 są po to, aby zapobiec narastaniu trawy na chodniki i opaski.

Zagęszczanie

Przed ułożeniem trawy z rolki ważne jest delikatne ubicie gleby. Starajmy się, aby powierzchnia była jak najbardziej równomiernie zagęszczona, eliminując wszelkiego rodzaju dołki i wgłębienia. W ten sposób zapewniamy naszej trawie z rolki idealne warunki do bezproblemowego przyjęcia oraz rozwoju systemu korzeniowego. A jak ją zagęścić? Nie potrzebujemy do tego profesjonalnego sprzętu – wystarczy równomiernie, krok po kroku wydeptać powierzchnię ziemi. Można to zrobić również za pomocą walca ogrodowego. Wałowanie pozwala na uzyskanie równomiernej powierzchni oraz zapobiega osiadaniu trawnika po jego ułożeniu.

Tuż przed założeniem trawy z rolki warto nawodnić glebę, aby była odpowiednio wilgotna podczas tego procesu. Nawadnianie ułatwi korzenienie się trawy i przyspieszy jej aklimatyzację.

Siatka na kreta – jak to zrobić?

Jeśli borykasz się na swoim ogródku z kretowiskami, polecamy założyć siatkę na krety. Co ważne, nie wpływa ona negatywnie na rozwój systemu korzeniowego trawy z rolki, a skutecznie zabezpiecza ją przed niechcianymi kopcami. W którym momencie należy ją założyć? Robimy to w trakcie przygotowywania trawnika. Zaczynamy od skarpowania całej ziemi poniżej 10 centymetrów od jej powierzchni. Następnie kładziemy siatkę, przykrywamy ją 6 centymetrami ziemi (może być przesiana), usuwamy zanieczyszczenia, zagęszczamy i wyrównujemy do poziomu 4 centymetrów (jak opisaliśmy powyżej).

To wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli zamierzasz zainwestować w trawę z rolki. Pamiętaj – zebraliśmy tutaj kilka wskazówek, z których sami korzystamy na co dzień. Nie oznacza to, że jeśli zrobisz inaczej, Twoja trawa z rolki nie będzie bujna lub, co gorsze, nie przyjmie się. Warto jednak być świadomym tego, że im lepiej przygotujemy grunt pod nowy trawnik, tym większa szansa, że Twój trawnik będzie piękny i gęsty.

Inne wpisy

Newsletter

Don’t hesitate to get new information, tips & insight about gardening & lawn care.